Blog

Zobacz nasze realizacje

zobacz


Pokrycia dachowe
Zduny

kontakt
Strona główna Blog Porównanie Hala Stalowa i Murowana

Porównanie Hala Stalowa i Murowana

Porównanie Hala Stalowa i Murowana

Jeszcze nie tak dawno temu rolnicy i przedsiębiorcy z różnych branż, potrzebujący w swojej działalności dużych przestrzeni produkcyjnych czy magazynowych, korzystali głównie z budynków murowanych. Obecnie coraz częściej wybieraną alternatywą są hale stalowe, które pod wieloma względami przewyższają budynki murowane.

 


Niezaprzeczalnie zarówno budynki murowane, jak i konstrukcje stalowe, posiadają wiele zalet. Jednak rosnąca popularność hal stalowych wynika z faktu, że w porównaniu z halami murowanymi okazują się one tańsze i szybsze w budowie, bardziej ekonomiczne w eksploatacji oraz znacznie łatwiejsze do przebudowy w przypadku zmiany profilu działalności, lub też do rozbudowy, jeśli potrzebna będzie dodatkowa powierzchnia. Na jakich polach i dlaczego hale stalowe są lepsze od budynków murowanych?Czas powstawania

 

Jeden z najważniejszych aspektów, który wpływa na stale rosnącą popularność hal stalowych w bardzo wielu gałęziach przemysłu i gospodarki i przemawia za wyborem tej technologii budowy, jest znacznie krótszy czas wznoszenia konstrukcji stalowych. Zarówno w przypadku budynku ze stali, jak i murowanego, trzeba przejść przez określone etapy procesu jego powstawania – od gromadzenia niezbędnych zezwoleń, poprzez projektowanie, samą budowę oraz wykończenie budynku.

 

O ile na początkowych etapach czas powstawania zarówno hali stalowej, jak i budynku murowanego jest porównywalny, tak już sama budowa jest znacznie szybsza w przypadku hal ze stali. Czas budowy hali stalowej, czyli montaż prefabrykowanych elementów i położenie pokrycia, trwa zazwyczaj około ośmiu tygodni, podczas gdy wznoszenie budynku murowanego może zająć nawet kilkukrotnie dłuższy okres.

 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że montaż hali stalowej nie jest uzależniony od warunków pogodowych, czego nie można powiedzieć o wznoszeniu konstrukcji murowanych. Dzięki temu hale stalowe można budować w zasadzie o dowolnej porze roku, zależnie od potrzeb inwestora.

 

Koszt budowy

 

Porównując wszystkie wydatki, związane z wznoszeniem hali murowanej oraz hali stalowej o podobnej powierzchni, budowa hali ze stali okazuje się wyraźnie tańsza. Wynika to m.in. z faktu, że do budowy hali stalowej można zaangażować znacznie mniej osób niż do wznoszenia budynku murowanego, co obniża koszty.

 

Wpływ na niższą cenę hali stalowej mają też niższe ceny produkcji elementów, wykorzystanych do budowy, oraz niskie koszty utrzymania elewacji hali stalowej. Powierzchnia płyty warstwowej, wykorzystywanej do budowy hal ze stali, nie wymaga większych czynności konserwujących, jest odporna na zmiany temperatury i degradację biologiczną, dzięki czemu przez lata zachowuje estetyczny wygląd.

 

Oczywiście, wybierając firmę do budowy hali stalowej – podobnie zresztą, jak w przypadku obiektu murowanego – warto postawić na przedsiębiorstwo o wieloletnim doświadczeniu, które może pochwalić się wieloma różnorodnymi realizacjami, oraz – co bardzo ważne – oferuje kompleksowe usługi w zakresie zarówno projektowania, jak i budowy. Decydując się na firmę, która dysponuje własnymi ekipami monterów na każdym etapie prac, optymalizujemy koszty, dzięki czemu budowa hali stalowej pochłania mniej środków, nie musimy też obawiać się np. różnic w projektach czy pomiarach.

 

Rozbudowa i demontaż

 

Rynek jest nieprzewidywalny i przedsiębiorca w żadnej z branż nie może być pewien, kiedy będzie musiał zwiększyć powierzchnię produkcyjną czy magazynową albo też zmienić profil działalności. Pod tym względem hale stalowe dają o wiele więcej możliwości niż tradycyjne budynki murowane, ponieważ można je znacznie prościej modyfikować, rozbudowywać lub przebudowywać. W przypadku budynków murowanych takie możliwości mamy w znacznie bardziej ograniczonym zakresie, a więc wszystkie zmiany generują siłą rzeczy większe koszty.

 

Co bardzo ważne, nawet w przypadku konieczności zmiany miejsca prowadzenia działalności, hale stalowe generują niższe koszty. Wynika to z modułowej budowy hal – wiele elementów nadaje się do ponownego użytku. Również demontaż hali stalowej jest znacznie prostszy i generuje o wiele niższe koszty, niż ma to miejsce w przypadku budynków murowanych.

 

Dodając do powyższego fakt, że hale stalowe – wbrew niektórym opiniom – mają porównywalną trwałość do budynków murowanych i mogą być z powodzeniem użytkowane przez wiele lat, rosnąca popularność tego typu rozwiązań nie może dziwić. Zwłaszcza, że również pod względem estetycznym nie ustępują swoim murowanym odpowiednikom, zapewniając nowoczesny wygląd, dostosowany nie tylko do potrzeb klienta, ale również lokalnej infrastruktury.


Jeżeli zdecydujesz się na budowę hali stalowej i szukasz rzetelnego i solidnego wykonawcy, zapraszamy do kontaktu.

 KontaktStalmach - Solidna konstrukcja współpracy.


Planujesz budowę hali?


Wypełnij nasz formularz a przygotujemy
dla Ciebie bezpłatną i niezobowiązującą wycenę Twojej inwestycji.

Formularz

Aktualności

08.07.2020
Praca - Monter Konstrukcji Stalowych

W związku z rozwojem naszej Firmy obecnie rekrutujemy na stanowisko:

..


więcej
Projektowanie, Produkcja, Montaż Hal Stalowych i Konstrukcji Stalowych.  Zapewniamy Bezpłatna wycena, Doradztwo, Jakość potwierdzoną znakiem CE
biuro@stalmach.com.pl

+48 62 722 7902