Planujesz
budowę hali?
Zobacz nasze
realizacje!
Konstrukcje stalowe, ze względu na swoją wytrzymałość, wielofunkcyjność oraz szybkość budowy cieszą się coraz większą popularnością w wielu gałęziach przemysłu. Warto jednak pamiętać, że montaż hali stalowej, którą będziemy mogli wykorzystywać przez lata, wymaga zachowania najwyższych standardów na każdym etapie oraz zastosowania odpowiednich procesów produkcyjnych.
Szczególnie istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie wszystkich elementów hali stalowej przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim przed korozją. Jedną z najbardziej popularnych metod zabezpieczania konstrukcji ze stali jest ich cynkowanie.
Cynkowanie elementów konstrukcyjnych hali stalowej ma ogromne znaczenie w kontekście trwałości budynku, który jest przecież nieustannie wystawiony na niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych, w tym deszczu i śniegu. Dla konstrukcji stalowych działanie niszczące ma również samo powietrze – zawarte w nim pierwiastki chemiczne powodują powstawanie korozji elektrochemicznej, a co za tym idzie – osłabienie struktury metalu.
Skorodowany materiał nie zachowuje swoich pierwotnych właściwości w skutek czego zmniejsza nam się przekrój czynny kształtownika który bezpośrednio wpływa na jego parametry wytrzymałościowe. Zmiana istotnych parametrów poszczególnych elementów konstrukcyjnych może prowadzić do ich wyboczenia zwichrzeń i skręceń czego skutkiem może być przekroczenie stanu granicznego nośności i zniszczenie hali salowej. Korozja wpływa nie tylko niekorzystnie na wytrzymałość całej konstrukcji ale również na jej walory estetyczne. Rozwarstwiające się elementy czy rdzawy nalot tworzący zacieki na innych elementach budynku negatywnie wpływają na odbiór estetyczny budynku.
By temu zapobiec, elementy stalowe należy w pewien sposób odizolować od otoczenia i zabezpieczyć powierzchnie metalowe przed niekorzystnym działaniem powietrza i wilgoci – i właśnie temu służy cynkowanie.
Dlaczego cynk? Ponieważ ma znacznie niższy potencjał korozyjny od stali i tworzy na niej powłokę anodową, izolując elementy stalowe od środowiska i utleniając się w pierwszej kolejności.
W środowisku korozyjnym warstwa cynkowa wykazuje kilka-kilkanaście razy większą odporność od stali nieocynkowanej, jest to więc wysoce skuteczna metoda zabezpieczająca konstrukcję hal stalowych.
Mówiąc w skrócie, cynkowanie to proces umożliwiający ochronę przeciwkorozyjną elementów stalowych poprzez pokrycie ich powierzchni stalowych cienką warstwą cynku. Ważne jest, by powłoka była nałożona precyzyjnie na całą powierzchnię stali – nawet niewielkie ubytki warstwy ochronnej znacząco obniżają jej skuteczność, przyczyniając się do powstawania ognisk korozji.
Zależnie od zastosowanej metody, cynkowanie przebiega na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszą techniką jest tzw. cynkowanie ogniowe, czyli zanurzenie stali w ciekłym cynku o temperaturze ok. 450ºC. Cynkowanie ogniowe jest chętnie wykorzystywane m.in. dlatego, że umożliwia precyzyjne pokrycie powłoką cynkową nawet elementów o skomplikowanych kształtach.
Zastosowanie ma również cynkowanie natryskowe (wykorzystywane do zabezpieczania elementów o zbyt dużych gabarytach lub wrażliwych na wysoką temperaturę), galwaniczne (kąpiel w roztworze elektrolitowym zawierającym związki cynku w połączeniu z działaniem prądu) proszkowe (elementy umieszczane są na kilka godzin w sproszkowanym cynku) oraz tzw. proces Sendzimira, będący jedną z odmian cynkowania ogniowego.
Alternatywą dla cynkowania w charakterze zabezpieczenia antykorozyjnego elementów hal stalowych jest ich malowanie. Ta metoda wykorzystywana jest w budynkach gdzie środowisko pracy konstrukcji jest mniej wymagające i nie występują żadne czynniki agresywne. Biorąc pod uwagę trwałość, koszty wyprodukowania i szerokie zastosowanie w przypadku elementów konstrukcyjnych hal stalowych najczęściej wybieraną metodą ochrony przed korozją jest właśnie cynkowanie.
Jeżeli szukasz sprawdzonego wykonawcy wraz z kompleksowym zabezpieczeniem konstrukcji przed korozją, zapraszamy do kontaktu.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami
odnośnie budowy hali stalowej.
Dziękujemy za zaufanie!