logo

Planujesz
budowę hali?

Formularz

Zobacz nasze
realizacje!

Realizacje

Niezbędne instalacje w nowej hali – część 1

Niezbędne – czyli jakie?

 

Budowa hali stalowej nie sprowadza się tylko do prefabrykacji elementów i ich montażu – to o wiele bardziej skomplikowany i wieloetapowy proces, obejmujący m.in. przygotowanie fundamentów, prace wykończeniowe, a także montaż niezbędnych instalacji.

No właśnie – niezbędnych, czyli jakich?

 

Hale stalowe mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki i przemysłu – od hal rolniczych (wykorzystywane np. do magazynowania sprzętu rolniczego, jako nowoczesne chlewnie czy kurniki, hale do przechowywania płodów rolnych), poprzez obiekty o charakterze magazynowym, po stalowe hale sportowe, handlowo-usługowe i wystawiennicze.

Każda z branż ma swoje określone wymagania, jeśli chodzi o dostosowanie hali do specyfiki prowadzonej działalności, jednak pewne instalacje są wymagane niezależnie od przeznaczenia hali.

Instalacja oświetleniowa

 

Właściwe oświetlenie hali stalowej ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku hal magazynowych, jak i handlowych. Zapotrzebowanie na montaż instalacji oświetleniowej w halach stalowych wynika ze specyfiki budynków tego rodzaju – na ogół do ich wnętrza nie dociera wiele światła słonecznego.

 

W części hal stalowych montowana jest wprawdzie stolarka okienna, jednak powierzchnia okien na ogół nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego doświetlenia budynku, zwłaszcza w przypadku obiektów o dużej powierzchni. Dodatkowo zastosowanie konkretnych hal stalowych wymaga odpowiedniego doświetlenia również w godzinach nocnych.

 

Warto pamiętać, że oświetlenie hali stalowej jest każdorazowo dostosowywane do specyfiki zastosowania danego obiektu. Inaczej będzie projektowane oświetlenie w hali magazynowej, inaczej – w hali przeznaczonej do hodowli trzody chlewnej, a jeszcze inaczej na hali produkcyjnej.

 

Jakie parametry musi spełniać efektywna i nowoczesna instalacja oświetleniowa w hali stalowej? Przede wszystkim jest to odpowiednie natężenie oświetlenia, wyrażane w luksach (1 luks to 1 lumen, będący jednostką miary strumienia świetlnego w układzie SI, na metr kwadratowy powierzchni). Poziom natężenia oświetlenia jest dostosowywany w zależności od przeznaczenia danej hali stalowej – nawet do 1000 luksów (lx) i więcej przy pracach wymagających wysokiej precyzji (dla porównania, natężenie światła w bardzo pochmurny dzień to 100 lx, a dla powierzchni biurowych wykorzystuje się zazwyczaj oświetlenie o natężeniu rzędu 300-400 lx).

 

Ze względu na wysokie parametry, długi czas działania oraz energooszczędność, do hal stalowych coraz częściej wybierane jest oświetlenie wykonane w technologii LED. Takie oświetlenie generuje niewielkie ilości ciepła, co również ma bardzo duże znaczenie, np. w przypadku hal magazynowych (rodzaj oświetlenia nie powinien wpływać na stan towarów). Nie wolno zapominać, że prawidłowe oświetlenie ma również ogromne znaczenie dla efektywności i samopoczucia pracowników hal stalowych. Natomiast niepoprawnie dobrane lub rozmieszczone źródła światła mogą powodować olśnienia, co z kolei może prowadzić do wypadków w miejscu pracy.

Instalacja przeciwpożarowa

 

Bezpieczeństwo pożarowe hali stalowej ma ogromne znaczenie. Jak wskazują dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, straty finansowe wynikające z pożarów w halach magazynowych i produkcyjnych stanowią aż 25% wszystkich strat pożarowych w Polsce. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że jednocześnie udział procentowy pożarów hal w stosunku do wszystkich pożarów występujących w Polsce to zaledwie 2,2%. Wynika z tego, że pożar w hali stalowej generuje najczęściej wielkie straty, a więc inwestycja w nowoczesną i niezawodną instalację przeciwpożarową jest jak najbardziej zasadna.

 

Montaż instalacji przeciwpożarowej w hali stalowej to również ważne zabezpieczenie dla pracowników. Europejski projekt „Wspieranie rozwoju rynku kształtowników na potrzeby hal przemysłowych i niskich budynków (SECHALO) RFS2-CT-2008-0030” wykazał, że w niewentylowanych budynkach jednokondygnacyjnych poziom dymu powodujący śmierć znajdujących się wewnątrz osób może zostać osiągnięty już po kilku minutach pożaru. Dodatkowo, warstwa gorącego dymu o temp. 500°C emituje strumień ciepła ok. 20 kW/m2, powodując oparzenia skóry już po kilku sekundach. To ogromne zagrożenie zarówno dla pracowników hali stalowej, jak i strażaków oraz ratowników.

 

Warto pamiętać, że urządzenia przeciwpożarowe w budynkach wielkokubaturowych, czyli np. w halach stalowych, powinny być wykonane na podstawie projektu, uzgodnionego z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

W skład systemów przeciwpożarowych, montowanych w halach stalowych, najczęściej wchodzą – oprócz odpowiednio rozmieszczonych czujników – również samoczynne urządzenia gaśnicze wodne i/lub samoczynne urządzenia oddymiające (instalacja tryskaczowa i oddymiająca). Powinny się one uruchamiać niezależnie od siebie i działać na podstawie kryterium temperaturowego.

Nie mniej istotna od montażu odpowiednich instalacji przeciwpożarowych jest ich regularna konserwacja – przeglądy powinni być przeprowadzane nie rzadziej niż raz do roku, ponieważ tylko bezawaryjne działanie systemów ppoż zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Systemy oświetleniowe i przeciwpożarowe są jednymi z najważniejszych, jednak to oczywiście nie wszystkie podstawowe instalacje, stosowane w budowie hal stalowych. Szerokie zastosowanie mają również systemy grzewcze oraz wodno-kanalizacyjne – przeczytacie o nich w drugiej części naszego tekstu.

Jeżeli szukasz sprawdzonego oraz doświadczonego wykonawcy wykorzystującego nowoczesne techniki budownictwa, zapraszamy do kontaktu.

 

Stalmach – Solidna konstrukcja współpracy

Planujesz budowę hali?

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami

odnośnie budowy hali stalowej.

Poradnik Inwestora

Bądź z nami na bieżąco

Jeżeli chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach, brać udział w konkursach jak i obserwować nasze materiały filmowe – zapraszamy do polubienia naszych social media!

Klienci, Partnerzy o Nas:

Dziękujemy za zaufanie!

“Wszystkie prace wykonane przez w/w firmę nie budzą zastrzeżeń, odznaczają się wysoką jakością i terminowością! Prace wykonywane są z zachowaniem wszystkich wymogów technologicznych oraz zgodnie z sztuką budowlaną.”

Firma Tomar – Maszyny Budowlane

„Z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Pana Marka Machowskiego jako solidnego partnera inwestycyjnego, charakteryzującego się przy tym bogatym doświadczeniem, rzetelnością i sumiennością.”

Stanisław Rembisz – właściciel firmy Kobex

“Współpraca z firmą Stalmach układała się prawidłowo i z całą pewnością możemy polecić ją jako solidne przedsiębiorstwo, które gwarantuje wysoką jakość wykonywanych robót budowlanych.”

Przemysław Banaszak – właściciel firmy FTB