logo

Planujesz
budowę hali?

Formularz

Zobacz nasze
realizacje!

Realizacje

Okna w Hali Stalowej

Co warto o nich wiedzieć?

 

Okna w halach stalowych to element właściwie niezbędny. Umożliwiają dopływ światła słonecznego do wnętrza hali, zmniejszając w istotny sposób koszty sztucznego oświetlenia budynku oraz mając znaczący wpływ na samopoczucie pracujących wewnątrz osób. To jednak niejedyna funkcja, jaką w halach stalowych pełnią okna – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 

Budowa hali stalowej obejmuje wiele etapów – od projektu, poprzez prefabrykację elementów i ich montaż, po wykończenie, obejmujące m.in. osadzenie stolarki drzwiowej i okiennej. Każdy z tych etapów ma duże znaczenie dla ostatecznej funkcjonalności hali stalowej, dlatego każdemu z nich warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Jeśli chodzi o stolarkę okienną, to znaczenie ma nie tylko sam fakt wyposażenia budynku w okna, ale również odpowiedź na pytanie – jakie okna wybrać i jak je rozmieścić.

Po co okna w hali stalowej?

 

 

Okna w przypadku wielkopowierzchniowych hal przemysłowych czy magazynowych, ale także hal stalowych o innym zastosowaniu, mają duże znaczenie i pełnią wiele istotnych funkcji.

 

Pierwszą i najważniejszą jest wspomniane już doprowadzenie naturalnego światła do wnętrza hali. Ma to wpływ nie tylko na koszty utrzymania hali – więcej okien to więcej światła słonecznego, a co za tym idzie – niższe koszty, wynikające z doświetlania budynku. Dużą rolę odgrywa też samopoczucie pracowników, którzy wykonują swoje zadania wydajniej w pomieszczeniach z dostępem do dziennego światła.

 

O ile w halach produkcyjnych czy o przeznaczeniu biurowym konieczność montażu okien jest oczywistością, tak warto wiedzieć, że mają one szerokie zastosowanie w większości hal, niezależnie od ich zastosowania. Nawet w halach przeznaczonych na magazyny pracują ludzie, wymagana jest organizacja transportu magazynowanego towaru, jego dystrybucja czy pakowanie, w więc konieczne jest odpowiednie oświetlenie wnętrz.

 

Podobnie rzecz ma się w przypadku stalowych hal rolniczych (np. chlewnie, kurniki). Dlatego też na montaż odpowiednio dobranej stolarki okiennej warto się zdecydować niezależnie od przeznaczenia danej hali stalowej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy przeznaczenie to może się z upływem czasu zmienić.

Okna w hali stalowej muszą też spełniać kilka kryteriów, a jednym z nich jest zapewnienie budynkowi właściwej energooszczędności. W tym celu warto wybrać okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, który zapewnia dużą izolacyjność cieplną. Wartość tego parametru uzależniona jest m.in. od materiałów, zastosowanych do produkcji okna (w tym od ich grubości), ale też od montażu.

Innym ważnym czynnikiem, branym pod uwagę przy montażu okien w halach stalowych, jest ich bezpieczeństwo. Solidne okna zabezpieczają budynek przed włamaniem m.in. dzięki zastosowaniu antywłamaniowych szyb, które znacznie ciężej jest rozbić czy uszkodzić. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku hal, w których znajdują się bardzo kosztowne maszyny czy sprzęty bądź przechowywane są duże ilości towarów.

Właściwy dobór okien zapewnia też hali odpowiednią akustykę poprzez tłumienie hałasów z zewnątrz. Dobra akustyka znacząco podnosi komfort pracy osób znajdujących się wewnątrz, jednak ten parametr ma też znaczenie w sytuacjach odwrotnych – gdy okna mają za zadanie tłumić wydobywanie się głośnych dźwięków z wnętrza hali, przeznaczonej do produkcji o wysokiej emisji hałasu.

Hale stalowe – jakie okna wybrać?

 

Wiemy już, po co potrzebne są okna w hali stalowej, teraz więc warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie okna wybrać? A wybór jest naprawdę spory, przy czym podstawowe kryterium dotyczy materiału, z jakiego okna są wykonane (najczęściej wybierane są okna plastikowe oraz aluminiowe) oraz ich rozmieszczenia. Mamy tu do wyboru standardowe okna ścienne, które mogą mieć różne kształty i rozmiary, od niewielkich przeszkleń po duże okna panoramiczne, mające zastosowanie m.in. w halach biurowych.

 

Alternatywą dla nich są okna dachowe, czyli tzw. świetliki. Montuje się je we wszystkich halach stalowych, w których z różnych względów nie ma możliwości montażu okien ściennych – na przykład z uwagi na fakt, że ściany są wykorzystywane w charakterze powierzchni magazynowych. Bardzo popularnym rodzajem okien dachowych są te o łukowatym kształcie, który uniemożliwia gromadzenie się na ich powierzchni wody i śniegu.

To oczywiście tylko kilka z parametrów okien przeznaczonych do hal stalowych. Decydując się na odpowiedni rodzaj przeszkleń możemy też np. wybierać pomiędzy różnymi sposobami ich otwierania (okna uchylne, otwierane lub stałe). Biorąc to wszystko pod uwagę, warto temu etapowi projektowania i montażu hali stalowej poświęcić odpowiednio dużo uwagi, by wybrać optymalne rozwiązania, które posłużą nam przez wiele lat, spełniając bez zarzutu wszystkie swoje funkcje.

 

Jeżeli szukasz sprawdzonego oraz doświadczonego wykonawcy wykorzystującego nowoczesne techniki budownictwa, zapraszamy do kontaktu.

Stalmach – Solidna konstrukcja współpracy

 

Jeżeli szukasz sprawdzonego oraz doświadczonego wykonawcy wykorzystującego nowoczesne techniki budownictwa w rolnictwie, zapraszamy do kontaktu.

Stalmach Marek Machowski
E-mail: biuro@stalmach.com.pl
Telefon: +48 62 722 79 02

Planujesz budowę hali?

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami

odnośnie budowy hali stalowej.

Poradnik Inwestora

Bądź z nami na bieżąco

Jeżeli chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach, brać udział w konkursach jak i obserwować nasze materiały filmowe – zapraszamy do polubienia naszych social media!

Klienci, Partnerzy o Nas:

Dziękujemy za zaufanie!

“Wszystkie prace wykonane przez w/w firmę nie budzą zastrzeżeń, odznaczają się wysoką jakością i terminowością! Prace wykonywane są z zachowaniem wszystkich wymogów technologicznych oraz zgodnie z sztuką budowlaną.”

Firma Tomar – Maszyny Budowlane

„Z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Pana Marka Machowskiego jako solidnego partnera inwestycyjnego, charakteryzującego się przy tym bogatym doświadczeniem, rzetelnością i sumiennością.”

Stanisław Rembisz – właściciel firmy Kobex

“Współpraca z firmą Stalmach układała się prawidłowo i z całą pewnością możemy polecić ją jako solidne przedsiębiorstwo, które gwarantuje wysoką jakość wykonywanych robót budowlanych.”

Przemysław Banaszak – właściciel firmy FTB