logo

Planujesz
budowę hali?

Formularz

Zobacz nasze
realizacje!

Realizacje

Rodzaje i zastosowania bram przemysłowych

Jakie bramy przemysłowe są najczęściej stosowane w halach stalowych i jakie pełnią funkcje?

 

Bramy przemysłowe mają szerokie zastosowanie w halach stalowych. Liczba, wielkość i rozmieszczenie bram ustalane są w zależności od rodzaju oraz przeznaczenia hali w taki sposób, by zapewnić nie tylko płynną komunikację, ale również maksymalnie usprawnić proces załadunku i wyładunku.

 

Wraz z rosnącą popularnością hal stalowych, które mają zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu i gospodarki, unowocześniane są także metody produkcji stolarki drzwiowej i okiennej, wykorzystywanej przy budowie hal. Jakie bramy przemysłowe są najczęściej stosowane w halach stalowych i jakie pełnią funkcje?

Zastosowanie bram przemysłowych w halach ze stali

Bramy przemysłowe spełniają w halach stalowych szereg istotnych funkcji. Przede wszystkim umożliwiają swobodną komunikację samochodową i pieszą – z tego względu bardzo istotny jest dobór odpowiedniej wielkości bramy, zależnie od zastosowania danej hali, a także rozmieszczenie bram (w przypadku większej ich ilości) i ewentualnie wyposażenie w drzwi.

 

To także zabezpieczenie mienia znajdującego się wewnątrz hali – zarówno przed dostępem ze strony osób niepowołanych, jak i przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Kolejną funkcją drzwi przemysłowych w hali stalowej jest izolacja termiczna, pozwalająca na ograniczenie rachunków za ogrzewanie hali – z tego względu ważny jest ich odpowiedni montaż oraz zastosowane materiały i systemy ociepleniowe.

W przypadku bram do hal przemysłowych, wykorzystywanych w produkcji związanej z emisją znacznego hałasu, istotna jest także ochrona akustyczna, jaką zapewnia odpowiednia konstrukcja bramy.

 

Przy wyborze rodzaju bram przemysłowych należy brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim jest to ich wytrzymałość – w halach produkcyjnych czy magazynowych bramy są wielokrotnie otwierane i zamykane, dlatego znaczenie ma niezawodność mechanizmów sterujących ruchem bramy oraz wysoka jakość materiałów, zastosowanych do ich wykonania. Ma to bezpośrednie przełożenie na żywotność bramy, a co za tym idzie – pozwala ograniczyć dodatkowe inwestycje w zakresie ich naprawy.

Bramy do hal stalowych – rodzaje

 

Ponieważ bramy przemysłowe muszą być dostosowane do potrzeb i rozmiarów danej hali, każdorazowo wykonuje się je na indywidualne zamówienie, w oparciu o dokumentację projektową. Bardzo istotne jest przygotowanie odpowiednich otworów (tzw. konstrukcja pod bramę przemysłową), w których osadzone będą bramy, z zachowaniem właściwych pionów, poziomów i przekątnych.

 

Zależnie od przeznaczenia hali i sposobu jej wykorzystywania, ale też natężenia ruchu, można zastosować różne mechanizmy otwierania bramy. W przypadku hal o znacznym natężeniu ruchu zasadny jest montaż napędu elektrycznego, podczas gdy przy ruchu o niskim natężeniu wystarczy zastosowanie siłownika, który jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

 

Ze względu na zastosowanie materiałów, wykorzystanych do produkcji, bramy przemysłowe do hal stalowych dzielą się na te wykonane ze stali, aluminium i z tworzyw materiałowych. Dodatkowo brama może być wyposażona w przeszklenia, które zwiększają dostęp światła dziennego do wnętrza hali. Natomiast jeśli chodzi o charakterystykę konstrukcji bramy, to najczęściej stosowane w halach stalowych są:

Bramy Segmentowe

 

– najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w halach stalowych o różnym przeznaczeniu. Są otwierane i zamykane pionowo do góry, więc dodatkowa przestrzeń do montażu nie jest wymagana.

Takie bramy wykonuje się ze stalowych lub aluminiowych segmentów, które są dodatkowo ocieplone, ograniczając straty ciepła w budynku. Istotną zaletą takiej bramy jest możliwość wyposażenia jej w drzwi serwisowe, bardzo przydatne przy dużym ruchu pieszym.

Bramy Przesuwne

 

– tego rodzaju bramy charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją. Brama przemysłowa przesuwna montowana jest na prowadnicy, po której – jak sama nazwa wskazuje – przesuwa się w bok.

Może być dodatkowo wyposażona w szczotki uszczelniające, które ograniczają straty ciepła w przestrzeniach pomiędzy skrzydłem bramy a ścianą hali.

Bramy Roletowe

 

– są wykonane ze stalowych lub aluminiowych poziomych paneli, które w trakcie otwierania się bramy nawijane są na umieszczony nad nią wał.

Choć nie ma możliwości umieszczenia w nich drzwi serwisowych, ich zdecydowaną zaletą jest fakt, że można je zamontować praktycznie w każdej hali, również w tej, gdzie przestrzeń do montażu jest znacznie ograniczona.

To oczywiście tylko kilka najczęściej stosowanych systemów bramowych dla hal stalowych. W ofercie firm zajmujących się kompleksową produkcją hal znajdziemy również systemy szybkobieżne składane i rolowane, bramy harmonijkowe czy specjalne bramy przeciwpożarowe o wysokiej klasie odporności ogniowej.

 

Wybór odpowiedniego rozwiązania w zakresie bram przemysłowych uzależniony jest od wielu czynników – warto wziąć je pod uwagę przed podjęciem decyzji, by mieć pewność, że zastosowana opcja jest dla danej hali najbardziej optymalna.

 

Jeżeli szukasz sprawdzonego oraz doświadczonego wykonawcy wykorzystującego nowoczesne techniki budownictwa, zapraszamy do kontaktu.

 

Stalmach – Solidna konstrukcja współpracy

Planujesz budowę hali?

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami

odnośnie budowy hali stalowej.

Poradnik Inwestora

Bądź z nami na bieżąco

Jeżeli chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach, brać udział w konkursach jak i obserwować nasze materiały filmowe – zapraszamy do polubienia naszych social media!

Klienci, Partnerzy o Nas:

Dziękujemy za zaufanie!

“Wszystkie prace wykonane przez w/w firmę nie budzą zastrzeżeń, odznaczają się wysoką jakością i terminowością! Prace wykonywane są z zachowaniem wszystkich wymogów technologicznych oraz zgodnie z sztuką budowlaną.”

Firma Tomar – Maszyny Budowlane

„Z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Pana Marka Machowskiego jako solidnego partnera inwestycyjnego, charakteryzującego się przy tym bogatym doświadczeniem, rzetelnością i sumiennością.”

Stanisław Rembisz – właściciel firmy Kobex

“Współpraca z firmą Stalmach układała się prawidłowo i z całą pewnością możemy polecić ją jako solidne przedsiębiorstwo, które gwarantuje wysoką jakość wykonywanych robót budowlanych.”

Przemysław Banaszak – właściciel firmy FTB