Planujesz
budowę hali?
Zobacz nasze
realizacje!
Dowiesz się z naszego poradnika wielu ciekawych informacji m.in.:
Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury garści ciekawostek na temat stali.
Stal, będąca odpowiednio obrobionym stopem żelaza i węgla z niewielką domieszką innych pierwiastków (chrom, wolfram, nikiel, miedź, molibden), to najpowszechniej stosowany materiał konstrukcyjny – ale nie tylko. Stalowe elementy znajdziemy praktycznie wszędzie wokół nas: ze stali wykonana jest zarówno łyżka, jak i pręty zbrojeniowe, wykorzystywane do wznoszenia imponujących budynków – takich jak chociażby mierzący 828 metrów Burj Khalifa, zlokalizowany w Dubaju najwyższy budynek świata.
Burj Khalifa jest tak wysoki, że cztery warszawskie Pałace Kultury i Nauki ustawione jeden na drugim niewiele by go przewyższały! A co ciekawe, stal odgrywa bardzo ważną rolę w jego konstrukcji – podczas budowy użyto 31 tysięcy ton stali, a wszystkie kondygnacje powyżej 154. piętra (łącznie kondygnacji budynek liczy sobie 206, w tym 160 pięter użytkowych) zbudowane są w oparciu o lekką konstrukcję stalową zamiast standardowego żelbetowego szkieletu, co umożliwiłoby szybkie dobudowanie kolejnych pięter by prześcignąć ewentualną konkurencję do tytułu najwyższego budynku świata.
Ale o stali można powiedzieć wiele więcej niż tylko to, że pełni ważną rolę w konstrukcji najwyższego na świecie wieżowca. Jeśli chcecie poznać zaskakujące, fascynujące, intrygujące, zadziwiające lub po prostu przydatne fakty na temat stali, zapraszamy Was na pokład!
Nie, to nie jest pomyłka!
Żyjący na Madagaskarze pająk Caerostis Darwini z rodziny krzyżakowatych przędzie nici wielokrotnie mocniejsze od stali!
To najwytrzymalszy znany biomateriał, dziesięciokrotnie bardziej wytrzymały od kevlaru, który z kolei jest pięciokrotnie mocniejszy od stali.
Co ciekawe, ze swoich superwytrzymałych nici Caerostis Darwini plecie gigantyczne pajęczyny o powierzchni sięgającej nawet 28 000 m³ (by wyobrazić sobie ich rozmiar warto dodać, że mosty pajęczynowe przerzucane przez te pająki przez rzeki mogą mieć 25 metrów długości!) – a to czyni go pająkiem budującym największe sieci na świecie.
Nie, to ponownie nie jest pomyłka. Odkryta w 1852 roku asteroida 16 Psyche, leżąca w pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, składa się niemal w całości z metali – badacze NASA twierdzą, że jest to głównie żelazo i nikiel. I właśnie przez to jej wartość szacuje się na… 10 trylionów dolarów.
To mniej więcej 70 tysięcy razy tyle, ile wynosił światowy produkt brutto w 2019 roku, czyli niewyobrażalnie dużo nie tylko dla budżetu przeciętnego człowieka, ale nawet dla budżetu całego państwa. Być może nawet dla budżetu całego kontynentu. Ale mimo to, biorąc pod uwagę fakt, że pierwsza załogowa misja na Psyche ma dotrzeć już za kilka lat, niewykluczone, że za jakiś czas rozpoczną się badania nad opracowaniem metody wydobycia żelaza z asteroidy i transportowania go na Ziemię.
To, że prawdopodobnie… rdzewieje. Planetolog dr Tracy Becker z Southwest Research Institute w Teksasie, badając powierzchnię asteroidy w ultrafiolecie, dostrzegła w jej widmie obecność tlenków żelaza. To sugeruje, że – pod wpływem cząstek słonecznego wiatru, wchodzącego w reakcję z żelazem – na powierzchni 16 Psyche zachodzi proces utleniania żelaza. Czyli że asteroida po prostu pokrywa się rdzą – co jednak w żadnym wypadku nie mniejsza jej szacowanej wartości.
Stal to doprawdy fascynujący materiał. Choć znany ludzkości od stuleci, zaledwie półtora wieku temu nauczyliśmy się ją wytwarzać na skalę przemysłową. Gdy jednak już zaczęliśmy wykorzystywać stal w przemyśle i w gospodarce, to z rozmachem – w samych tylko Stanach Zjednoczonych każdego dnia przetwarza się tyle stali, że wystarczyłoby jej na zbudowanie 25 wież Eiffla i 71 Statui Wolności.
Przez tak intensywną eksploatację szybko zaczęliśmy wyczerpywać rezerwy naszej planety. Rozmaite prognozy mówią, że ziemskie zasoby żelaza, niezbędnego do wytwarzania stali, wystarczą nam może jeszcze na sto lat. Albo na mniej – norweski badacz Anji Røyne twierdzi, że ledwie na 28. Trudno się więc dziwić planom eksploatacji złóż kosmicznych – zwłaszcza, że 16 Psyche to niejedyna żelazna asteroida, krążąca nam nad głowami.
Choć jako gatunek zdobywamy nową wiedzę w zawrotnym tempie, stale rozwijając nasze umiejętności, to są technologie, które znane były ludzkości kiedyś, a dziś nie potrafimy ich odtworzyć. Jedną z takich zapomnianych umiejętności jest technologia wytwarzania stali damasceńskiej, znanej też pod nazwą „bułat” – niesamowicie ostrej, twardej i elastycznej, o charakterystycznej powierzchni, na której jasne i ciemne pasma domeny węgliku żelaza układają się w fantazyjne wzory.
Wiedza na temat wytwarzania tego fascynującego gatunku stali (nazwa pochodzi od miasta Damaszek, w którym handlowano stalą damasceńską – choć wytwarzano ją w Indiach) zaginęła po XVII wieku i choć badacze nieustannie próbują ją odtworzyć, to na razie ich starania kończą się fiaskiem. Wiemy, że była wytapiana a nie skuwana, a na jej temat krąży wiele legend, łącząc ją nawet z japońskimi mieczami (które faktycznie powstawały z dziesiątek tysięcy warstwowej stali skuwanej). Tak zwana „stal damasceńska”, produkowana obecnie, to zaledwie namiastka oryginalnych wyrobów, które po dziś dzień zachwycają nie tylko oryginalnym wyglądem, ale też niezrównanymi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi.
I tą informacją kończymy dzisiejszą podróż przez fascynujące informacje dotyczące stali. To jednak jeszcze nie wszystko, co o niej wiemy – już wkrótce zapraszamy na drugą część ciekawostek!
Jeżeli szukasz sprawdzonego oraz doświadczonego wykonawcy wykorzystującego nowoczesne techniki budownictwa w rolnictwie, zapraszamy do kontaktu.
Stalmach Marek Machowski
E-mail: biuro@stalmach.com.pl
Telefon: +48 62 722 79 02
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami
odnośnie budowy hali stalowej.
Dziękujemy za zaufanie!